Ako zachovať farbu oblečenia

Ani vy nemáte radi, keď vaše obľúbené tričko, mikina či sukňa postupne strácajú pôvodný odtieň? Zmenu farby môžete výrazne spomaliť tak, aby ste sa z nich mohli tešiť čo najdlhšie. Poradíme vám, ako správne a v čom prať, aby sa zachovala vaša farba oblečenia.

 

Tmavé, farebné a svetlé roztriedťe

Prvou zásadou, ktorá vám pomôže zachovať farbu oblečenia, je jeho triedenie pred praním. Biele kúsky by ste mali dávať do práčky zvlášť. Inak by sa mohlo ľahko stať, že ich z nej vyberiete s nádychom farieb z iného oblečenia alebo dokonca s fľakmi.

Čierne a tmavé farby môžete dať do prania spoločne. Oblečenie v bledších odtieňoch tiež. Spoločné pranie rovnakých farieb pomáha zabrániť ich nežiaducemu zafarbeniu aj strate farebnosti. Chrániť farby pomáha tiež obrátenie oblečenia naruby. Jednou z viacerých výhod akú majú parfémy na pranie Giovani® je, že napomáhajú udržiavať žiarivú a neblednúcu farbu oblečenia.

Skontrolujte etikety

Veľa o tom ako prať, vám napovedia taktiež štítky na oblečení. Prezradia vám, či ho môžete dať do práčky a akú teplotu by ste mali zvoliť. Dodržaním odporúčanej teploty zabránite blednutiu farieb a neželanej zmene tvaru. Vo všeobecnosti sú vyššie teploty vhodné na bavlnu, nižšie na pranie syntetiky a jemnejších materiálov. Podľa toho následne zvolíte prací program.

 


Príjemne voňavá bielizeň nielen po vytiahnutí z práčky, ale aj po dlhšom čase strávenom v šatníku. To je cieľ, ktorý by chcela dosiahnuť každá gazdiná. Okrem vhodne zvoleného prášku, teploty a spôsobu prania je potrebné pridať aj vhodný prostriedok ako náhradu aviváže, ktorý sa stará nie len o farbu vášho oblečenia, ale aj o vôňu, ktorá vydrží. Intenzívnu a dlhotrvácnu vôňu vám prinesú parfumy na pranie Giovani®.

Sú vyrobené z koncentrovaných vonných esencií. Vďaka ich vysokého obsahu si bielizeň zachová svoju nadobudnutú vôňu aj po sušení oblečenia v sušičke. Parfum na pranie sa používa v miniatúrnom množstve 5 ml na 4 kg bielizne. Následne je parfém vypustený do obrovského množstva vody pri vhodnej teplote a perie sa väčšinou aj viac ako hodinu so 4 kg bielizne. V práčke sa parfém veľmi dobre a rýchlo rozpustí. Nezostávajú po ňom preto žiadne zvyšky ani fľaky. Parfémy na pranie sú vhodné na všetky typy tkanín. Ich malé množstvo pri používaní nezanáša práčku a napomáha farbe vášho oblečenia.

ako zachovať farbu oblečenia


Na bielu bielizeň zvoľte prášok na pranie s obsahom špeciálnych bieliacich zložiek, ktorý pomôže odstrániť z oblečenia aj silnejšie znečistenie. Na farebné kúsky by ste isto mali používať prášok určený na pranie farebnej bielizne, ktorý obsahuje zložky na ochranu farieb.

Chceli by ste, aby vaše čierne tričko časom nezosivelo? Vhodné sú na tento účel tekuté pracie prostriedky, ktoré obsahujú zložky na čierne oblečenie. Na jemné tkaniny, napríklad vlnu alebo hodváb, budete potrebovať samostatný prípravok. Dodržiavajte tiež odporúčané dávkovanie, ktoré nájdete na obale.

Rozdiel môže byť v dávke prášku na veľmi znečistenú bielizeň. Ako sme už spomínali, naše oleje na pranie Giovani® obsahujú zložku, ktorá sa stará o to, aby vaša bielizeň zostala plná života a farieb aj po praní.

Pranie v studenej vode

Jednou z ďalších možnosti ako zachovať farbu oblečenia pri praní, je pranie v studenej vode. Tento spôsob je šetrný k vášmu oblečeniu ale aj k vašej peňaženke. Okrem farby, studená voda pomáha predchádzať krčeniu a scvrkávaniu látky, nezafarbuje a je šetrná k životnému prostrediu. Nezabudnite však, že niektoré odevy je potrebné zbaviť zápachu, baktérií alebo škvŕn a na to je potrebné využiť vyššiu teplotu pri praní. Väčšinou sú to uteráky alebo posteľná bielizeň.

Ako často prať

Ako často by sme mali prať závisí od niekoľkých faktorov ako je typ oblečenia, aktivity a osobné preferencie. Spodná bielizeň, ponožky, plavky a oblečenie na cvičenie je potrebné prať po každom použití. Posteľná bielizeň by sa mala prať raz do týždňa a uteráky po 3.-4. použití. Menej často je potrebné prať džínsy, šortky a nohavice. Interval je približne každé 3-4 použitia, je dôležité dbať na materiál a opotrebovanosť látok. Sezónny odev ako sú kabáty, čiapky, šatky a rukavice nie je nutné prať viackrát ako každých pár týždňov alebo po ukončení sezóny. Najdôležitejšie je si zapamätať, že dôležitú úlohu zohráva pot, pretože ak sa viac potíte, mali by ste častejšie prať.