Čistá práčka = voňavá bielizeň: Ako správne vyčistiť práčku

Mnohým ľuďom by ani nenapadlo, že práčku treba akosi udržiavať. „Je to predsa spotrebič, ktorý sám o sebe zabezpečuje čistiaci proces. Tým sa automaticky postará aj sám o seba.“ Veru, tento názor je od pravdy ďaleko. Nielenže sa práčka svojou bežnou činnosťou sama jednoducho nevyčistí, dokonca jej používaním môže dôjsť aj k zaneseniu. To potom prirodzene znižuje kvalitu prania a spôsobuje nepríjemný zápach. Koniec koncov, ide o stroj, ktorý zbavuje bielizeň nečistôt a tie môžu časom spôsobiť problémy.

 

Ako teda vyčistiť práčku?

Fáz čistenia práčky je niekoľko. Je potrebná samostatná starostlivosť o jej bubon, gumené tesnenia, zásobník na prací prášok, aviváž či parfém na pranie a filter.


 Bubon práčky

 

1. Bubon práčky

Čistenie bubna je v súčasnosti veľakrát najjednoduchšou úlohou. Mnohé práčky dnes už totiž majú špeciálny program, ktorý slúži priamo na to. Pomocou neho sa jednoducho odstraňujú usadeniny či zápach. Čo robiť ak vaša práčka podobnú vymoženosť nemá? Nič sa nedeje, veľmi ľahko si totiž dokážete pomôcť aj sami.

Pre bubon ako taký postačí použiť špeciálne čistiace prostriedky (práškové/gélové/tablety) a spustiť práčku naprázdno. Hlavným dôvodom prečo vám tento proces pomôže zbaviť sa baktérií je však to,  že spustíte najdlhší program v ponuke. Ideálne na 90 alebo aspoň 60 stupňov.

Babské rady tvrdia, že si prostriedok na čistenie dokážete vytvoriť aj sami z toho, čo máte doma – vo vlastnej kuchyni. Má pomôcť ocot alebo jedlá sóda.

Prvý spôsob je naliatie 300-400 ml octu priamo do bubna a spustenie najdlhšieho pracieho programu. Na druhý spôsob budete potrebovať 2 balenia jedlej sódy, ktoré do bubna práčky nasypete a pokračujete rovnako ako pri octe. V neposlednom rade možno použiť aj kombináciu týchto dvoch surovín, čo by si malo poradiť aj so silnými usadeninami.

Vo všetkých troch prípadoch treba byť ale rozhodne opatrný. Ocot je agresívna kyselina. Neprospieva gumovým tesneniam a pri častom používaní môže dôjsť k poškodeniu. Najmä pokiaľ by ste pridali väčšiu koncentráciu octu než sme uviedli. Ak by ste predsa len radi skúsili tento spôsob, neodporúčame vám takto čistiť práčku viac ako 2-krát do roka.

 

Gumené tesnenia Zásobník na prací prostriedok Filter

 

2. Gumené tesnenia

Miestom mnohých nečistôt v podobe vlasov, chlpov či zvyškov vreckoviek  sú práve gumené tesnenia. Guma okolo dverí zachytáva vlhkosť. V dôsledku toho sa tam potom tvoria baktérie a časom vznikajú aj plesne. Keďže základom udržiavania čistoty je prevencia pred vznikom nečistôt – dvierka od práčky je potrebné po každom praní nechávať aspoň mierne pootvorené. Zabránite tak najhoršiemu. Čo sa týka čistoty práčky, to však rozhodne nestačí. Ak sú viditeľné veľké nečistoty, pozbierajte ich. Ďalej budete potrebovať vlhkú handru, ktorou poriadne vytriete obvod celého gumeného tesnenia. Ak je napriek tomu stále špinavé, na dočistenie vám poslúži stará zubná kefka.  Vhodné je použiť mierny čistiaci prostriedok, respektíve si opäť pomôcť sódou bikarbónou. Zmiešate ju s malým množstvom vody a vytvoríte tak pastu. Tú môžete následne použiť na vyčistenie doteraz odolávajúcich usadenín.

 

3. Zásobník na prací prostriedok

Zásobník je obvykle vyberateľný. Táto skutočnosť jeho údržbu značne uľahčuje. Klasicky ho vysuňte. Niektoré modely možno vybrať silnejším potiahnutím, iné majú tlačidlá (väčšinou na vrchnej časti priehradky na aviváž). Miesto, odkiaľ ste ho vybrali, utrite handričkou.
Potom ho opláchnite pod tečúcou vodou a v prípade potreby pridajte aj čistiaci prostriedok. Na odstránenie usadenín prášku a aviváže môže byť opäť raz užitočná zubná kefka. Po osušení ho jednoducho vložte naspäť.

 

 

 

4. Filter

Ak neviete kde sa nachádza, skontrolujte manuál. Vo väčšine prípadov je však umiestnený vpravo dolu na prednej strane práčky. Po odstránení jeho krytu môže ihneď vytiecť malé množstvo vody. Je preto dôležité si pod „dvierka“ podložiť suchú handru či uterák a otvoriť ich až potom. Vyberte filter (opäť pravdepodobne vytečie voda). Odstráňte všetky nečistoty a vlasy dôkladným opláchnutím pod tečúcou vodou. Je potrebné ho čistiť jemne, rozhodne nie drhnúť kefou. Postačí rukou povyťahovať to, čo sa v ňom zachytilo. Keď budete hotoví, vysušený filter vložte späť na svoje miesto a dôkladne uzavrite krytom.  

 

5. Vonkajšia časť práčky

Nakoniec vám postačí použiť už iba vlhkú handru s jemným čistiacim prostriedkom. Utrite ňou práčku zvonku. Uistite sa, že všetky zvyšky čistiaceho prostriedku sú dôkladne odstránené a máte hotovo.

 

 

Prevencia zápachu

Ako sme už spomínali, aby vaša námaha nebola zbytočná, je dôležité dodržiavať základné pravidlá, ktoré zabránia usádzaniu nečistôt. Dvierka práčky je potrebné po každom praní nechať otvorené. Nemusí to byť dokorán, stačí na niekoľko centimetrov, aby sa jej vnútro mohlo vysušiť a neostala tak v práčke nadbytočná vlhkosť. Z rovnakých dôvodov sa odporúča po praní nechať vysunutý aj zásobník na pracie prostriedky. Aspoň raz až dvakrát za mesiac je prínosné prať bielizeň na 60-90 stupňov. Vysoká teplota totiž zneškodňuje baktérie. Pre dlhšiu životnosť práčky je vhodné používať namiesto klasických aviváží oleje do prania.

Odporúčaná dávka parfémov do prania Giovani® je v porovnaní s klasickými avivážami minimálna. Aj z tohto dôvodu je práčka menej vyťažená. Objemné aviváže vašu práčku svojím zložením zanášajú, čo postupne spôsobí, že bielizeň po vypratí nevonia, práve naopak. S našimi parfémami do prania bude vaša bielizeň, ale aj domácnosť, voňať niekoľko dní. Práčka bude pritom nezaťažená zbytočnými nánosmi, čo predĺži jej čistotu a časom aj životnosť.

Nasledovaním spomenutých krokov zabezpečíte, že vaša práčka bude pracovať bez problémov a bude vám poskytovať kvalitné služby po dlhé roky.