Statická elektrina na bielizni

Určite sa vám stalo, že vás „pichla“ elektrina popri tom, ako ste si obliekali vaše obľúbené tričko. Ide o jav, ktorý vzniká pri kontakte (najčastejšie trení) dvoch telies, ktoré vedie k nazhromaždeniu elektrického náboja na ich povrchu, ktorý sa pohybuje z jedného materiálu do druhého. To vedie k nerovnováhe medzi zápornými a kladnými nábojmi v oboch povrchoch. A pretože objekty s opačnými nábojmi sa priťahujú, oblečenie sa tak k sebe začne kvôli statickej elektrine lepiť. Tento jav je úplne bežný. Označuje sa ako statická elektrina na bielizni po praní. V tomto článku zistíte, prečo tento jav vzniká a ako sa ho účinne zbaviť.

 

Vznik statickej elektriny na bielizni

Statická elektrina sa vyskytuje v dôsledku trenia textílie. Práve počas prania dochádza k intenzívnemu treniu medzi bielizňou, čo vytvára elektrický náboj. Keď bielizeň vyschne, elektrický náboj zostane na povrchu textílií.

Tento náboj môže spôsobiť, že sa textílie magneticky pritiahnu k sebe či k iným povrchom. Textília sa dokáže „nalepiť“ na telo človeka, čo môže byť dosť nepríjemné.

 

Statická elektrina v oblečení je javom, ktorý môžeme pozorovať najmä počas suchších a chladnejších období roka. Vzniká, keď sa dva rôzne materiály začnú o seba trieť čím prenášajú elektrické náboje. Vzniká medzi dvoma kusmi oblečenia alebo medzi oblečením a pokožkou.

Príčiny statickej elektriny v oblečení

Statická elektrina vzniká kvôli elektrickým nábojom. Dva materiály sa o seba začnú trieť, elektróny začnú prechádzať z jedného materiálu na druhý. Jeden sa nabije negatívnym nábojom (materiál získava prebytok elektrónov) a druhý s pozitívnym nábojom. Tento jav sa nazýva aj triboelektrický efekt.

Kombináciou syntetických materiálov, ako sú polyester, nylon a akryl, zvyšujeme vznik statickej elektriny, pretože tieto materiály vytvárajú a udržiavajú statickú elektrinu viac ako prírodné materiály, ako je bavlna alebo vlna. Sú nevodivé, čo znamená, že sa elektrické náboje hromadia na povrchu, pretože sa nemôžu ľahko rozptýliť.

Vplyv prostredia

Prostredie hrá významnú úlohu pri tvorbe statickej elektriny. Keďže v letných mesiacoch alebo v oblastiach s vysokou vlhkosťou je voda vo vzduchu vodivá, statické náboje sa ľahšie rozptyľujú. V zimnom období sa vlhkosť vzduchu znižuje, čo vedie k hromadeniu nábojov na povrchu materiálov.

Dôsledky a nepríjemnosti

Statická elektrina v oblečení spôsobuje niekoľko nepríjemností ako je pocit šoku, keď sa dotkneme niekoho iného alebo nejakého kovového predmetu. Spôsobuje aj estetické nepríjemnosti, oblečenie sa lepí na pokožku alebo na iný kus oblečenia čo je často nepohodlné alebo pri pokuse o styling vlasov sú vlasy priťahované k oblečenie čo vedie k ich “postaveniu”.

Tipy a triky ako sa statickej elektriny zbaviť

  • Použite parfémy na pranie. Nielen, že sa zbavíte statickej elektriny na oblečení, ale vaša bielizeň bude aj príjemne voňať. Ak ich doma nemáte, tak rovnako účinný je aj ocot.
  • Pomôžu tiež vlnené gule do sušičky, ktoré nájdete aj v ponuke značky Giovani®.
  • Použite vlhčiaci prostriedok alebo vodu. Ak si všimnete, že sa na bielizni po praní vyskytuje veľa statickej elektriny, môžete ju postriekať jemne vlažnou vodou alebo použiť zvlhčujúci sprej na textílie.
  • Použite ochranné vrecko určené na pranie jemnej bielizne.
  • Umiestnite zatvárací špendlík „zicherku“ na vnútornú stranu oblečenia, kde ho nebude vidieť.
  • Drôtený vešiak môže časť elektrického náboja vziať naspäť.  Prejdite vešiakom po vnútornej strane pozdĺž vášho oblečenia tesne pred alebo po jeho nasadení, aby ste tak udržali statickú elektrinu. Veľmi dobre to funguje spolu s hodvábom.


Statická elektrina na bielizni už pre vás nebude viac strašiakom. Zabojujte proti nej našimi tipmi a urobte si život o trochu príjemnejší.